تیم ملی والیبال ایران پس از انتظاری 56 ساله به مدال طلای بازی های آسیایی دست یافت

تیم ملی والیبال ایران پس از انتظاری ۵۶ ساله به مدال طلای بازی های آسیایی دست یافت

تیم ملی والیبال ایران در دیدار نهایی رقابت های والیبال هفدهمین دوره بازی های آسیایی اینچئون موفق به شکست ژاپن شد و برای نخستین بار عنوان قهرمانی این بازی ها را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، رقابت های مرحله نهایی مسابقات والیبال هفدهمین دوره بازی های آسیایی 2014 از صبح امروز (جمعه) در شهر اینچئون کره جنوبی آغاز شد تا هشت تیم برتر این رقابت ها جایگاه نهایی خود را مشخص کنند.

تیم ملی والیبال ایران که روز گذشته با شکست چین به مرحله نهایی صعود کرده بود، امروز در هشتمین دیدار خود در مسابقات والیبال هفدهمین دوره بازی های آسیایی 2014 کره جنوبی به مصاف ژاپن رفت و سه بر صفر به پیروزی رسید.

ملی پوشان والیبال ایران در ست دوم این مسابقه 25 بر 23 مغلوب ژاپن شدند، اما در ست های اول، سوم و چهارم با امتیازهای 28 بر 26، 25 بر 19 و 25 بر 19 به پیروزی رسیدند تا برای نخستین بار قهرمان مسابقات والیبال بازی های آسیایی شوند.

والیبال ایران در بازی های آسیایی سال های 1958 (توکیو). 2002 (بوسان)و 2010 (گوانگژو) به دیدار نهایی راه یافته بود اما در کسب مقام قهرمانی ناکام بود و امروز در دیدار نهایی بازی های آسیایی 2014 (اینچئون) و در چهارمین حضور خود در دیدار نهایی، طلسم ناکامی والیبال ایران شکست.

اسلوبودان کواچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران در دیدار با ژاپن از شهرام محمودی، میلاد عبادی پور، سعید معروف، فرهاد قانمی، سید محمد موسوی، عادل غلامی و فرهاد ظریف به عنوان ترکیب آغاز کننده استفاده کرد.

وانگ نینگ از چین و پارک کی شوک از کره جنوبی به ترتیب به عنوان داوران اول و دوم قضات دیدار ایران و چین را بر عهده داشتند. تیم ملی والیبال ایران در هفت مسابقه قبلی خود در هفدهمین دوره بازی های آسیایی اینچئون تیم های چین، کویت، کره جنوبی، قطر، هنگ کنگ، هند و مالدیو را شکست داده بود.

ملی پوشان والیبال ایران در مجموع هشت مسابقه تنها دو ست به ژاپن و کره جنوبی واگذار کردند و 24 ست را با پیروزی پشت سر گذاشتند تا با اقتدار کامل به قهرمانی این بازی ها دست یابند.

والیبال ژاپن با کسب این نایب قهرمانی، مدال های بازی های آسیایی خود را به 11 مدال شامل هفت مدال طلا، دو نقره و دو برنز رساند و همچنان عنوان پرافتخارترین کشور مسابقات والیبال بازی های آسیای را در اختیار دارد تا در 11 دوره این بازی ها در رشته ورزشی والیبال بر روی سکو رفته باشد.

دیدار رده بندی مسابقات والیبال بازی های آسیایی 2014 اینچئون نیز بین دو تیم کره جنوبی و چین برگزار شد و میزبان سه بر یک به پیروزی رسید مدال برنز گرفت.

شاگردان پارک کی وون سرمربی کره جنوبی در ست نخست این مسابقه 25 بر 20 مغلوب چین شدند اما در ست های دوم تا چهارم به ترتیب با امتیازهای 25 بر 20، 25 بر 13 و 25 بر 22 به پیروزی رسیدند تا مدال برنز این رقابت ها کسب کنند. عنوانی که در دوره قبل نیز به کره جنوبی رسیده بود.